Są dwie możliwości co do tego, jak duża ma być podkładka. Każda z nich daje inny efekt wizualny. Wybór jednej lub drugiej opcji sprawi też, że blat chroniony jest mniej lub bardziej. Wybrać mniejszą czy większą podkładkę na blat biurka? Tę, której się potrzebuje.

Podkładka średniej wielkości, pod klawiaturę

Może ona chronić obszar przy klawiaturze. Choć jest mniejsza, to nie można nazwać jej małą. To podkładka na biurko, na której zmieszczą się: klawiatura, mysz, kubek, karteczki i długopis. Jest ona średnich rozmiarów i pomieści to wszystko, jeśli rzeczy te są blisko siebie. Wizualnie wyodrębnia część roboczą na biurku. Efekty wyboru tej podkładki to:

  • ochrona fragmentu blatu,
  • modyfikacja wyglądu powierzchni biurka,
  • widoczny naturalny blat biurka,
  • większy porządek.

Podkładka ta motywuje, by klawiatura i różne drobiazgi mieściły się na niej. Gdy coś znajdzie się poza nią, to kładzie się to z powrotem na jej powierzchni. Tym samym, wspiera w dbaniu o porządek na blacie biurka.

Mata na (niemal) całe biurko

Podkładka może też zajmować cały lub prawie cały blat biurka. Niektóre z tych największych mogą być za duże na biurko. Dlatego trzeba zmierzyć je przed zakupem podkładki. Przy wyborze dużej maty część robocza nie jest wydzielona. Większość blatu to jednolita powierzchnia. Jest on lepiej chroniony. To może się przydać np. jeśli z biurka korzysta dziecko. Wybierze się ją nie tylko z tego względu. Może się spodobać to, że mocno odmienia wygląd biurka. Zmiana jest większa niż przy macie średniej wielkości. Choć, jeśli blat jest ładny, to jego zakrycie nie jest zaletą podkładki. Wtedy można wybrać mniejszą.

Każda z tych możliwości zapewnia korzyści. Wystarczy się zastanowić, które są ważniejsze, a znajdzie się lepszą podkładkę. Warta uwagi jest też przezroczysta. Taka podkładka na biurko to wybór dobry w sytuacji, gdy blat jest ładny i ważna jest jego ochrona. Będzie chroniony, ale i będzie widać jego piękno.